Mini-serial o inkluzji sfilmowany, blogerzy przygotowują się do publikacji No Borders Inclusion
Projekt ma na celu ustalenie świadomości społeczeństw na całym świecie w zakresie inkluzji oraz gotowości społeczeństw do właściwego reagowania na osoby z niepełnosprawnością psychiczną lub fizyczną. Dla skuteczniejszej pomocy konieczna jest ocena, w jakim stopniu osoby te są włączone w realne życie społeczne i czy społeczeństwo jest gotowe uczestniczyć w ich życiu, a nie izolować ich.
Blogerzy z Instagrama, Tik-Tok, YouTube i innych sieci społecznościowych w Rosji, Polsce, Białorusi i Niemczech połączyli się w międzynarodowe zespoły, aby nakręcić mini-serial o nazwie No Borders Inclusion. Celem projektu było określenie świadomości społeczeństw w różnych krajach na temat inkluzji oraz walka ze stereotypami na temat osób z niepełnosprawnością lub zaburzeniami rozwoju, na ile te osoby są włączone w realne życie społeczne.

Wszystkie działania przygotowawcze - seminaria, warsztaty, dyskusje nad scenariuszem - odbywały się online, a filmowanie miało miejsce w każdym kraju. Wszystkie odcinki łączy wspólny scenariusz, który przełamuje uporczywe wyobrażenia ludzi o osobach niepełnosprawnych. Jest też wspólny element wizualny - różowa gerbera, symbolizująca, że w każdym zespole był uczestnik z niepełnosprawnością - w roli aktora lub producenta.

Fabuła jest tak skonstruowana, że nie od razu widać, że w to, co dzieje się na ekranie, zaangażowana jest osoba z niepełnosprawnością. Na przykład pracownik sklepu pomaga klientowi w wyborze ubrań, a dopiero później okazuje się, że pracownik jest niedowidzący - bohater uświadamia sobie, że w żaden sposób nie ogranicza to ani nie komplikuje komunikacji.
Wśród twórców serii są prawdziwe gwiazdy Tik-Tok, jak np. rosyjskojęzyczna blogerka z Polski Alix Blankleder, której blog ma ponad 460 tys. subskrybentów.

Łącznie nakręcono 8 odcinków po 1,5-3 minuty każdy, ostateczne ramy czasowe do ustalenia. Cała seria będzie miała długość około 20-25 minut. W listopadzie zbierze się ekipa filmowa, która zajmie się kompilacją gotowego materiału i jego publikacją na portalach społecznościowych. W tym samym czasie ruszy kampania reklamowa.

Projekt organizowany jest przez KuBiPro e.V., Berlin, wraz z Dipcamp i Fundacją Centrum Współpracy Międzynarodowej, Warszawa, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec w ramach programu Partnerstwo Wschodnie i Rosja.